Blog


Rulo Çim, Hazır Çim Uygulaması

Kolay bir şekilde uygulanabilir özellikleriyle dikkat çeken rulo çimlerimiz her alanda kullanılabilir. Rulo çimler bahçenin uzun olduğu kısım tarafından yerleştirilmeye başlanır ve ileriye doğru uygulanması gerekir. Rulo çimin toprak kısmı, aralarında boşluk bırakmadan yan yana serilir. Tuğla desenini anımsatacak şekilde yapılması gerekir. Rulo çiminin ekiminde eğimli bahçenizin olması durumunda, ruloları eğim tarafının aksine yatay olarak uygulanmalıdır. Eğer toprak kuru ise uygulamaya başlamadan önce ilk olarak yapılması gereken yağmurlama şeklinde sulama gerçekleşmelidir. Serilmiş çimlerin üzerine tahta koyarak temasta bulunmadan çalışabilirsiniz. Bu uygulamayla çimler sıkışmamış olur ve toprak üzerinde herhangi bir bozulma olmamaktadır.

Çimler, yağış aldığı dönemlerde diğer dönemlerle kıyasla hızlı bir şekilde büyürler. Yağışlı zamanlarda, çimlerinizi haftada iki ya da üç defa biçebilirsiniz. Bu süre yağış şiddetine ve zamanına göre değişkenlik gösterebilir. Kurak dönemlerde ise on beş günde bir veya iki defa biçmeniz yeterli olacaktır. Çimlerin boyu ortalama beş, altı cm olduğu zaman biçilmek için uygundur. Çim biçme makinelerinin bıçağını, çimin boyuna göre ayarlamalısınız. Genelde tavsiye ettiğimiz uzunluk 2.5 cm’dir. Çim biçmeden hemen önce tırmık kullanarak kurumuş toprakları biçilecek alandan ayırın. Bu şekilde yaptığınızda çimleriniz daha fazla hava almış olur ve aynı oranda büyümektedir. Sulama işlemine çimlerinizi biçtikten sonra başlayabilirsiniz. Islak çimleri biçmek fazlasıyla yorucu ve zor bir iştir. Özellikle elektrikli çim biçme makineleriyle ıslak çimleri biçmeniz oldukça tehlikelidir.

Çim çeşitleri doğal ve suni olmak üzere ikiye ayrılır. Hazır çimlerimiz genelde sekiz aydan önce hasat edilmemektedir. Bu süre zarfı içerisinde profesyonel bakım ve birinci sınıf çimler ile güçlü kök yapısına sahip çimler oluşturulabilir. Bununla birlikte hazır çim bahçenizi kısa süre içerisinde yeşillendirerek hayali kurduğunuz ortamı elde edebilirsiniz. Ekme yöntemlerinde kullanılacak tohumla beraber bakım yöntemlerine kadar pek çok konuda bilgi sahibi olmamanız gerekli çim kalitesine ulaşamamanıza neden olmaktadır.

Don sorunu bulunmadığı sürece her mevsimde uygulanma özelliğine sahiptir. Bununla birlikte aşırı sıcak ve kurak zamanlarda uygulamalar daha özenli bir şekilde yapılır. Mevcut çim ve yabani otlar temizlenerek uygulanır. Zaman sıkıntısı bulunmayan yerde , aşırıya kaçmayacak şekilde herbisit kullanabilir ve yabani otlar kurutulur. Bahçelerde yer alan su birikimini önlemek için, uygun eğim verilerek yüzey drenaj yapılır. Özellikle yaz dönemleri içerisinde su ihtiyacını düzgün bir şekilde karşılayabilmek için otomatik su sistemi kurulmalı yada uygun yerlere musluk çıkışları uygulanmalıdır. İyi toprak hazırlığı, çimin uzun seneler boyunca sağlıklı ve güzel görünmesine yardımcı olur. Hazır Çimin uygulanacağı toprakların 10-15 cm’lik sathı, milli, kumlu ya da organik maddece zengin olması gerekir. Toprak üzerinde 2-3 cm çapından çok daha büyük taş ya da bitki artıkları tırmıkla toplanarak dışarı atılması gerekir.


Size Sunduğumuz
Hizmetleri İnceleyebilirsiniz.

TÜM HİZMETLERİMİZ...fidan
Alaçatı ve Çeşme' de
Bahçıvan veya peyzaj desteğine ihtiyacınız olduğunda bizi arayabilirsiniz.